Toplam 2 sonutan 1 ile 2 arasndakiler gsteriliyor.

Konu: Isg uzman ve teknik nezaretilik grev ve snrlar nereye kadardr?

Standart Isg uzman ve teknik nezaretilik grev ve snrlar nereye kadardr?

Ben Mardinde grev yapan bir teknik nezaretiyim. Eskiden SG uzman olmad iin talimat ve ynergeleri biz hazrlyorduk, imdi ise o grev SG uzmanna verildi anladm kadaryla. Benim u an iletme izni kan iki yeni II.B Grup MERMER-DOALTA (DEKORATF AMALI TA) Ocana Ait LETMEC KONTROL YNERGE - TALMATNAMELER PROSEDR hazrlamam gerekiyor.
    Benim size sormak istediim ve renmek istediim noktalar unlardr:
    1.Teknik Nezareti ile SG Uzmannn snr nereye kadardr?
    2.Benim yapacam hizmetler net olarak nelerdir?
    3.SG Uzmannn yapaca Hizmetler nelerdir? Yapaca hizmetler beni ne kadar balar?
    4.Ben mi SG Uzmanna gre hareket edeceim, yoksa SG Uzman m bana gre hareket edecek?
    5.Ynerge ve Talimatlar kim hazrlayacak, bunlarla ilgili sorumluluk kime aittir?
    6.LETMEC KONTROL YNERGE - TALMATNAMELER PROSEDR'n Risk Analizi yapldktan sonra m hazrlayacam yoksa Benim hazrlayacam Prosdrn Risk Analizi ile bir alakas yok mu?
    vs....vs...vs.....
    NOT: En ksa zamanda beni bu konu hakknda bilgilendirirseniz ok sevinirim....
    sayglar, iyi almalar

-
    yelik tarihi
    Feb 2008
    Ya
    62

Madencilik Faaliyetleri Uygulama Ynetmelii:
    Teknik nezaretinin grevleri
    MADDE 130 – (1) Teknik nezareti, maden iletmelerinin teknik ve emniyet ynnden nezaretini yaparak Kanun ve ilgili ynetmeliklerde yer alan grevleri yerine getirmekle sorumlu ve ykmldr.

Teknik nezaretilerin yetki ve sorumluluklar
    MADDE 134 –
    (1) Teknik nezaretisi olmayan ruhsat sahalarnda retim yaplamaz.
    (2) Teknik nezaretinin grev, yetki ve sorumluluklar unlardr:
    a) Teknik nezareti, sorumluluk alan Genel Mdrlke onaylanm ruhsat sahasnn her yerinde grevi ile ilgili inceleme yapmak ve gerekli her trl bilgiyi alma ve Kanun kapsamnda gerekli nlemlerin aldrlmas yetkisine sahiptir. Bu yetkinin kullandrlmamasndan ruhsat sahibi sorumludur.
    b) Teknik nezareti, nezaret grevini Kanun hkmleri kapsamnda yrtr. Teknik nezareti, atand ve sorumlu olduu ruhsat sahasnn faaliyetlerini ve retimlerini on be gnde en az bir defa denetlemek, tespitlerini ve nerilerini teknik nezareti defterine not etmek zorundadr. Aksi takdirde teknik nezareti uyarlr. kinci kez ayn ruhsat ile ilgili olarak bu ykmllklerin yerine getirilmemesi durumunda teknik nezaretinin Kanun gereince yapaca beyanlar bir yl sre ile geersiz saylr. Fiilin her tekrarnda hak mahrumiyeti uygulamasna devam edilir. Uygulanan uyar ve hak mahrumiyeti Maden Mhendisleri Odasna bildirilir. Ayrca teknik nezareti defterinin, teknik nezareti ve ruhsat sahibince/vekilince birlikte imzalanmas zorunludur. Defterin imzalanmamas veya EK-4’te belirtilen ekilde dzenli tutulmamas halinde, ruhsat sahibine on yl sreli iletme ruhsatlar iin belirlenen yllk iletme ruhsat harc tutarnda idari para cezas uygulanr.
    c) Kamu kurum ve kurulularna ait hammadde retim izin sahalarnda ykleniciler marifeti ile allmas ve teknik nezareti atama belgesinde yklenicinin de imzasnn bulunmas halinde, yklenici firma yetkilileri teknik nezareti defterlerini teknik nezareti ile birlikte imzalar. Aksi takdirde uygulanacak idari para cezas yklenici tarafndan denir.
    ) Teknik nezareti, grev ald iyerindeki faaliyetler ile ilgili eksiklik ve aksaklklar, neri ve nlemleri belirler. Ruhsat sahibi/vekili tarafndan, bu neri ve nlemler iyerinde alanlarn grebilecei ekilde ilan edilir ya da panoya aslr. Ayn zamanda ierii Genel Mdrlk tarafndan belirlenmi ve noter onayl "Teknik Nezareti Defteri”ne rapor ederek ruhsat sahibine bildirir. Eksiklik ve aksaklklarn, neri ve nlemlerin rapor edilmemesinden teknik nezareti, bunlarn yerine getirilmemesinden ruhsat sahibi sorumludur.
    d) Teknik nezareti, iyerinde yapt inceleme ve gzlemlerde iletme projesine aykr faaliyette bulunulduunu ve faaliyetlerin can ve mal gvenlii asndan tehlikeli bir durum oluturduunu tespit etmesi halinde maden retimine ynelik faaliyetleri durdurur ve durumu ilgili kurum veya kurululara bildirir.
    e) Genel Mdrlk tarafndan belirlenen veya faaliyet bilgi formu ya da imalat haritalarnda beyan edilen pasa, atk/artk ve cruflar ile stoktan maden sevkiyat yaplmas esnasnda teknik nezareti atanma art aranmaz. Bu sevkiyatlar srasnda can ve mal gvenlii ile ilgili tedbirlerin alnmasndan sevkiyat yapan kiiler sorumludur.
    f) Galeri srlmesi ve/veya retime hazrlk almalarnda teknik nezareti atanmas zorunludur.